bilgi@hanonu.bel.tr (0366) 497 51 95-96

KÜLTÜR ve TURİZM

Şeyh Şaban-ı Veli:
 
Şeyh Şabanı Veli Anadolu'nun dört büyük evliyasından biri olarak  bilinir. Kayıtlarda Hz.Pir Şeyh Şabanı Veli (1471-1568) Kastamonu'nun Taşköprü ilçesi bugünkü Hanönü ilçesinin Çakırçay köyü'nün Cimdar Harmancık Mahallesinde 1471 yılında doğduğu bilinmektedir.
 
Han:
 
Tarihi Han moloz taşından harçla yapılmıştır. Hanın kapısı yuvarlak kemerlidir. Girişte 4 tane paye bulunmaktadır. Dört köşe olan bu payelerin alt kısımları kesme taştan, üst tarafları da enli tuğladan yapılmıştır. Tavanlar bir nevi tekne tonozludur. Hanın eni 9 m. boyu 13 m, yüksekliği 3.5 m'dir. Duvar kalınlıkları birer metredir.1848 yılında ilçeyi ziyaret eden "Chanykoff" buranın eski bir kervansaray olduğunu söylemiştir. 1810'da Sinop'ta Fransız konsolosu olan Prof. Faircad binanın üç hücreli bir kilise olduğunu ve Justinyen tarafından yapıldığını Türkler tarafından kervansaray olarak kullanıldığını yazar. 
Ancak 2011 yılında ilçemizin Gökçeağaç Köyü cammisinde Arapça yazılı ortasından kırılmış bir taş olduğu bilgisine ulaşıldı. Köy muhtarlığınca camide koruma altında tutulan taşta yazılan yazı Kastamonu Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Yard.Doç.Dr. Cevdet Yakupoğlu tarafından Türkçeye çevrildi.Bulunan taşta "Bu han gelen geçen yolcuların kalması için hayır amaçlı olarak, Candaroğlu beylerinden İsfendiyar Bey (Ölümü Şubat 1440)'in hükümdarlığı zamanında, onun eşi Tatlu Hatun tarafından miladi 1437 yılında yaptırılmıştır." Buradan da anlaşılacağı üzere, han günümüzde 575 yıl önce yaptırılmıştır. Candaroğulları Beyliği dönemi eseridir.Yani Osmanlıların Kastamonu'yu ele geçirmelerinden önce yapılmıştır.
Tarihi han , Kastamonu Vakıflar Bölge Müdürüğü'nce Restore edilerek belediyemize teslimi yapılmış ve müze olarak kullanılmaktadır.
 
Tarihi Evler:
 
İlçemiz merkezi Atatürk Meydanında 1920'li yıllarda yapıldığı tahmin edilen yaklaşık 30 adet yığma kargir yapı bulunmaktadır. Yapı duvarlarında ahşap çatkılar arasına tuğla konulmuştur., temeller ise taş sürekli temel olarak yapılmıştır. Taşlar iri ve derin bağlantılıdır.Günümüzde ev sahiplerince tadilatı yapılanlar olduğu gibi kendi haline bırakılmış ve yıkılmaya yüz tutmuş olan evler de bulunmaktadır.
 
Gökçeağaç Kilimi:
 
Bir zamanlar Gökçeağaç olarak Hanönü köylerinde her evde bir dokuma tezgahı bulunurdu. Kadınlarımız, kızlarımız doğadaki güzellikleri, içlerinde yaşayamadıkları sevdaları ilmek ilmek kilimlere, çeşitli dokumalara yansıtırlardı. "Gökçeağaç Kilimi" türküsü bu yörede meşhur olmuş bir türküdür.
 
Saray Gölü:
 
İlçenin Gökçeağaç yaylarında keşfedilmeyi bekleyen ve saray gölü olarak  bilinen krater gölüdür. Yayla Turizmi kapsamında ideal bir konum ve görünüşe sahiptir. Hanönü-Ayancık sınırında İlçeye 20 km. uzaklıkta bulunan dağın zirvesinde yeşillikler ve orman içerisinde 600 km2'lik bir alanda bulunmaktadır. Sadece yöre halkının bildiği bu eşsiz güzellikteki krater gölüne ulaşım bir hayli zordur. Gökçeağaç köyünden ulaşılabilen bölgeye arazi araçları ancak gidebilmektedir. Krater gölü'nün tanıtılabilmesi için öncelikle yolların ulaşıma açılması gerekmektedir. Yaban hayvanlarının da su ihtiyacını karşıladığı bu krater gölü civarında Rumların veya Ermenilerin yaşadıkları sanılıyor.
 
Gökçeağaç Şelalesi:
 
İlçenin Gökçeağaç Köyü Sarıçalı Mahallesinin kuzeyinde bulunmaktadır.Ulaşım Sarıçalı Mahallesinden sonra patika yolla sağlanmaktadır. Peş peşe 3 şelaleden oluşmaktadır. 
 
Karlık Mağarası:
 
Gökçeağaç Köyünün kuzeyinde Ayancık ile sınırda bulunmaktadır. Ulaşım arazi araçları ve patika yollar ile sağlanmaktadır. 50 m mesafe sonrasında uçurum bulunmaktadır.
 
Akgöl:
 
Hanönü İlçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Akgöl, Ormanlık alanda dağın eşsiz güzelliği ile Abant'ı aratmayan bir turizm cenneti olarak biliniyor.
 
Ahşap Ev, Camii ve Konak:
 
Yenice Köyünde  çivi kullanılmadan yapılan ahşap ev örneği insanda hayranlık uyandırmaktadır. Aynı yöntemle yapılmış olan samanlık ev örnekleri diğer köylerimizde de vardır. Yenice Köyünde bulunan yaklaşık 300 Yıllık Hüseyin Bey Konağı zamana karşı ayakta durmaktadır. Yukarı Küreçayı Köyü Camii 1285 yılında Ahşap, çivisiz olarak yapılmış olup 2012 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore yapılmıştır. Kalas çatma yöntemiyle yapılmış Camilerimizin örneklerindendir.